JSME ZAPSANÝ SPOLEK

TŘI KAVKY

PŮSOBÍME V OBLASTI OCHRANY PŘÍRODY A KRAJINY

REVITALIZACE LOKALITY BOŘÍ


Lokalita Boří (k. ú. Zubří, III. zóna CHKO Beskydy) má vcelku typickou, ale přesto zajímavou historii, kterou spolu po staletí psali člověk a příroda.

Co se zde dělo a jak lokalita vypadala v předešlých staletích se můžeme jen domnívat. S určitostí ale víme, že odvodněna byla ve 20. letech minulého století a až do kolektivizace v 50. letech byla rozdrobena do řady malých políček. Na snímcích z šedesátých let jsou už pozemky zceleny a uprostřed dnešní louky je patrný pomalu vznikající mokřad (oáza uprostřed agrární pouště?). Po roce 1968 byli při okraji lesa také zakopáni sovětští vojáci, kteří po sobě zanechali kromě odpadků i několik mizerných zákopů. I přes odvodnění v nich po většinu roku stála voda… ale co bylo poškozenou meliorací pro zemědělce a zemljankou pro okupanta, stalo se v devadesátých letech luxusním domovem pro žáby, čolky a další mokřadní obyvatele.

Jenže nic netrvá věčně. Některé tůně byly později zavezeny, jiné se působením přirozených procesů postupně zazemnily. Také okolní les se začal hlásit o slovo a neobhospodařované části louky začaly zarůstat nálety dřevin. Ani všeobecný úbytek vody v krajině mokřadům v Boří dvakrát neprospěl. Dá se říci, že pro lokalitu je dnes již 5 minut po dvanácté. Je ale kouzlem přírody, že v tomhle případě jde čas vrátit a vhodnými zásahy sukcesní pochody zase zvrátit. Kontaktovali jsme proto zdejšího vlastníka i hospodáře a dotčené části pozemků získali do nájmu, abychom o ně mohli dlouhodobě pečovat. Mokřad Boří brzy najaře

V roce 2022 jsme lokalitu a její okolí podrobně zmapovali z hlediska výskytu obojživelníků a dalších významných skupin. Tato akce i některé následující zásahy byly podpořeny Českým svazem ochránců přírody v rámci programu Ochrana biodiverzity. Následovala realizace obnovních zásahů a návazující péče - došlo k potlačení expanzních druhů rostlin a každoročně je aplikována mozaikovitá seč; postupně jsou odstraňovány některé náletové dřeviny a zdejší vrby seřezáváme tzv. "na hlavu"; ručně byla vyhloubena/obnovena soustava drobných tůní, která bude letos na podzim dále rozšířena o větší vodní plochy vyhloubené bagrem. Svépomocí vybudovaný "plazník" bude v rámci projektu Na půl cesty doplněn také o další biotechnická opatření jako je suchá kamenná zídka nebo broukoviště.

Věříme, že s pomocí navržených zásahů lokalitu Boří obnovíme a vytvořením vhodných biotopů na ni znovu přilákáme její původní obyvatele, kteří z dnešní krajiny tak rychle mizí. Návrat kuňky žlutobřiché (Bombina variegata) ihned po prvotním zásahu nás v tomto ohledu plní opatrným optimismem. To je ale jen začátek a již dnes spřádáme plány, jak i jiným lokalitám v okolí v budoucnu navrátíme jejich ztracenou ekologickou hodnotu. Naše současné aktivity v Boří jsou zastřešeny navazujícím tříletým plánem péče o tuto lokalitu, který je financován z národního plánu obnovy (POPFK) - NEXT GENERATION EU.



Luční mokřad - lokalita Boří

Luční mokřad - lokalita Boří

Plocha č. 1 - luční mokřád

Lesní lem - lokalita Boří

Plocha č. 2 - lesní lem